Page Banner

Travma geçiren yavru Caretta Caretta Delta Marina personeli tarafından kurtarıldı.

Travma Geçiren Caretta Caretta
Travma geçiren yavru Caretta Caretta Delta Marina personeli tarafından kurtarıldı.

Açık denizleri seven Caretta Caretta kaplumbağalarının biri bugün ölümden döndü. Girne’deki Delta Marina’da hareketsiz halde bulunan yaklaşık 2 kilo ağırlıktaki yavru kaplumbağanın "marina macerası," Taşkent Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi’ne teslim edilmesiyle noktalandı.

ÖRNEK OPERASYON NASIL BAŞLADI?
Bir saldırıdan kıl payı kurtularak Delta Marina’ya sığındığı anlaşılan yavru kaplumbağa ilk olarak Marina müdiresi Füsun Şen tarafından fark edildi.

Yavru kaplumbağanın bir iskele ayağınının yanında hareketsiz durduğunu gören Füsun Şen; devamını şöyle anlatıyor; “Bir süre ürkerek kaçıp gitmesini bekledim ama öylece duruyordu. Önce korkutmamak için yerimden kımıldamadım ama durumunda bir değişiklik olmadı. Eğilip kendisine bakmam, elimle dokunmam da onu harekete geçirmeyince, ölmüş olma ihtimâli beni endişelendirmişti. Marinamızdaki diğer arkadaşlarımdan yardım istedim.”



YAVRU CARETTA 'KARAYA' ÇIKARILIYOR
Yardıma gelen personelin de harekete geçiremediği kaplumbağa, bir ağ-kepçe ile iskeleye alınır ve yaşadığı anlaşılınca herkes derin bir nefes alır. Ancak, hayvanda hareket edecek takat yoktur. Birkaç kez kımıldayan ön aya-yüzgeçleri de hareketsiz kalmıştır. Sadece başı arada bir hareket etmektedir. Hayvanda yara-bere görünmüyor.

Artık telefon trafiği başlamıştır. Füsun Şen önce Çevre Dairesi’ni arar, mesai bittiği için cevap alamaz. Bir veteriner arar ve "Travma geçiyor. Ya saldırıya uğramış ya da teknelerin pervanesi çok yakınından geçmiştir. Suda tutun…" cevabını alır. Hayvan Sevenler, Hayvan Koruma derneklerini arar, onlar da "Suda tutmaya devam edin hemen geliyoruz" derler.

TELAŞLI BEKLEYİŞ MUTLU SON Şen anlatmaya devam ediyor; "Gelen olmadı. Hayvanı 2 saatten fazla ağ-kepçeyle suda tutmaya devam ediyorduk. Bir ara denize de saldık ama hareketsiz hali devam edince tekrar kepçeye alıp bir kurtarıcı beklemeye başladık. Zavallı hayvan verdiğimiz yiyeceklerle ilgilenmiyordu. Telaşlı bekleyişimiz devam ederken, havanın kararmasına yakın, Taşkent Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi’nde 2 arkadaş geldi ve onlara teslim ettik. Yarın kendilerini arayıp Caretta Caretta’mızın durumunu öğreneceğiz."

Kaynak : www.aynahaberkktc.com

Loading